Ben erdemden başka zenginlik tanımıyorum. ( İbn-i Sina )

12 Temmuz 2010 Pazartesi

Nasibimiz neyse, rızkımız odur!..


Nasibimiz neyse, rızkımız odur!..
Rızık, çok para kazanmak demek değildir, parayı sağlıkla yiyebilmektir. Rızık, ekmek, peynir, bal demek değildir. Rızık, midenin onu kabul etmesidir. Sakıp Sabancı yedi mi bütün malını mülkünü de gitti? Rızkı neyse onu yedi...
Vehbi Koç demişti ki: "Bir simide hasretim!" Hastaydı, yiyemiyordu. Nice zenginler tanırım ki hastalığından dolayı istediklerini yiyemez.
Ben köydeyim, her yer ağaç... Binlerce yaprak var. Hepsinin rızkı var, o rızık gelmese kuruyacaklar. Etrafa bakıyorum. Allah kediye kürk giydiriyor, yılana çok değerli deri veriyor. Bedava... Onun rızkı o! Koyun seri bir halde zehirli otların arasından zehirsizleri bulup yiyor, rızkını buluyor. Kartallar leşleri yer, ortalık tertemiz olur. Solucan lisan-ı halle diyor ki: "Ben acizim, zayıfım". Allah solucana topraktan rızık veriyor. Denizdeki balık diyor ki: "Ben elbise dikemem". Allah balığın elbisesini biçiyor, dikiyor, giydiriyor. Hem de ne elbiseler... Renk renk, süslü...Bu sebepten Bediüzzaman Hazretleri buyurmuş ki: "Helal rızık iktidar ve ihtiyar ile mütenasiben değildir." Yani adam akıllı veya çalışkan olduğu için zengin olmuş diyemeyiz. O rızkı ona Allah nasip etmiş. Çalıştım da kazandım, demek doğru değildir. Kendini putlaştırmak oluyor.
Kurbağa ineği görmüş, ben de bunun kadar büyük olurum, demiş. Şişmiş şişmiş, en sonunda patlamış. İşte hırs budur. Hırs, zengin olmak isteyeni bitirir.

İnsan, Allah'ın Rahimiyetine ve Hakimiyetine sığınırsa rahat eder.

Servetimiz olur, rahatımız olmayabilir. Ev alırız, ağız tadıyla oturamayabiliriz. Bankada biriken paraları yiyemeyebiliriz... Hadiseler gösteriyor ki, hayat bizim istediğimiz gibi devam etmiyor.

Bu sebepten, hırslanmaya lüzum yoktur. Elbette maddeten kalkınacağız. Fakat yanlış anlaşılan bir durum var. Zengin olmak için, para kazanmak için (şahıstan devlete kadar) hırs değil, plan program lazım, üretime yönelik çalışmak lazım.

Müslüman çalışacak da kazanacak da zengin de olacak amma, helal yoldan kazanıp, fakir gibi yaşayacak. Müslümanca yaşayan bir insan, asla fakir olamaz!

Üstat, Uhuvvet Risalesi'nde bir metot buyuruyor:

"Eğer malı çok seversen, hırs ile değil, belki kanaat ile malı talep et. Tâ çok gelsin."


Hekimoğlu İsmail.

6 yorum:

Tijen dedi ki...

Fuat bey,
Sizi Mutfakta Zen'de görmek ne güzel. Teşekkürler ziyaretiniz için.

Damak Tadı dedi ki...

Gönülden ellerinize ve gönlünüze sağlık..Umarım herkes okur bu paylaşımı..

Teşekkürler!

pinaripekci dedi ki...

emeğinize sağlık abi...çölde bir yudum su gibi geldi yazınız..rabbim sizden razı olsun..

Vakit Buldukça - EsEr dedi ki...

Fuat Bey ne de güzel yazmışsınız...
Güzel dilekleriniz için de teşekkür ederim..

GULENAY dedi ki...

Fuat Bey bu resmler sızemı aıt..Muhtesemm.
Gulenay

Mª ángeles dedi ki...

Preciosas fotos. ¿hay traductor? Me gustaría saber lo que pone, si me lo permites.
Te invito a que conzcas mis otros dos blogs. De escritura (http://lacaracoladulzona.blogspot.com) y de viajes y fotos (http://viajaresplacer.blogspot.com)
bienvenido a mi cocina, y muchas gracias