Ben erdemden başka zenginlik tanımıyorum. ( İbn-i Sina )

25 Aralık 2010 Cumartesi

İMKANSIZI DENEMEK LAZIM

Öyle sabah uyanır uyanmaz yataktan fırlama, yarım saat erkene kurulsun saatin.Ke...di gibi gerin, ohh n...e güzel yine uyandım diye sevin. Pencereni aç, yağmur da olsa, fırtına da olsa nefes al derin derin.


Yüzüne su çarpma, adamakıllı yıka yüzünü serin serin. Geceden hazır olsun, yarın ne giyeceğin. Ona harcayacağın vakitte bir dilim ekmek kızart, çek kızarmış ekmek kokusunu içine.


Bak güzelim kahvaltının keyfine. Ayakkabıların boyalı olsun, kokun mis, önce sana güzel gelsin aynadaki siluetin.


Çık evinden neşeyle, karşına ilk çıkana gülümse, aydınlık bir gün dile.Sonra koş git işine, dünden, önceki günden, hatta daha da eskiden yarım ne kadar işin varsa hepsini tamamla, ohhh şöyle bir hafifle. Bir güzel kahve ısmarla kendine, seni mutlu eden sesi duymak için “alo” de, hiç işin olmasa da öğle üzeri dışarı çık Yağmur varsa ıslan, güneş varsa ısın, hatta üşü hava soğuksa.


Yürü, yürürken sağa sola bak, öylesine değil, görerek bak çiçek görürsen kokla, köpek görürsen okşa, çocuk görürsen yanağından makas al. Sonra, şöyle bir düşün, kimler sana yol açtı, sen çok darda iken kimler seni ferahlattı, hani kapını kimsenin çalmadığı günlerde kimler kapını tıklattı?


Ne kadar uzun zamandır aramadın onları değil mi? Hadi hemen uğrayabilirsen uğra, arayabilirsen ara hatırlarını sor, öyle laf olsun diye değil, kucaklar gibi sor. Bu sadece onların değil, senin de yüreğini ısıtacak, yüzünde güller açtıracak.


Günün güzeldi değil mi? Akşamın da güzel olsun. Yemeğin ne olursa olsun, masanda illaki kumaş örtü olsun. Saklama tabakları, bardakları misafire, sizden ala misafir mi var bu dünyada. Ailecek kurulun sofraya, öyle acele acele değil, vazife yapar gibi hiç değil, şöyle keyif’e keyif katar gibi, lezzete lezzet katar gibi, eksik bıraktıklarını tamamlar gibi tadına var akşamının. Gece evinde, dostların olsun sohbetin yemeğin, kahkahan olsun.


Arkadaşım, hayat bu daha ne olsun?Ama en önce ve illa ki sağlık olsun!
Can Yücel

4 yorum:

kadıoğlu dedi ki...

üstadım paylaşimın için çok teşekkür ederim akşam akşam o kadarda iyi gittiki baba oğul yanlız braktılar bizi bu akşama mahsus. oğluma okuyup onunla paylaştiken azından irinizbir köşede pc nin başında diğerimiz diğer köşede pc nin başında en azındanbiran olsun evde 2 kişi olduğumuzu hatırlattı bize u dizeler tekrar teşekkürler.

Fuat Gencal dedi ki...

Ben teşekkür ederim. Çok sağolun.

Saygılar.

itayah dedi ki...

Bana söyleyecek tek cümle kalmış.''Allah razı olsun.''

My Little World dedi ki...

Blog dunyasina basladim baslayi en begendigim bu yazi parcasi- hos yemek resimleri de gecer, moda yi da. Cok mutluyum blogunuzu buldugum icin. Hz.Muhammed umut'u simgelerken biz cogu zaman umut nedir unutuyoruz, ve stresli hayat yasiyoruz. Bu parcada ki hayat yasantiya sahip ola bilmek ne guzel birsey. O Elci secilmis olan iken, biz de secilmis Ummet olmakla, bize dusen mutlu ve sukredici bir insan olmaktir.